سود ساختمان سازی در سال جدید چقدر است؟

تمام افرادی که به دنبال ساخت و ساز و یا خرید زمین و خرید ملک و سرمایه گذاری در بازار مسکن هستند، می خواهند نسبت به سود ساختمان سازی و هزینه های ساخت و ساز و قیمت خرید ملک و خرید زمین آگاهی پیدا کنند.

چگونه شروع به ساختمان سازی کنم؟

اگر قصد ساختمان سازی دارید و یا می خواهید ساخت و ساز را به عنوان شغل برگزینید، پیش از هر چیز بهتر است با افراد مجرب در این زمینه مشورت کنید. آگاهی نسبت به بازار مسکن، هزینه ها و سود ساختمان سازی می تواند برای تصمیم گیری  های بهتر کمک کننده باشد.

در قدم بعدی بایستی با توجه به توان مالی خود اقدام به خرید قطعه زمینی که مجوز ساخت دارد، کنید. همچنین بایستی مشخص کنید که می خواهید ملک مسکونی بسازید و یا ملک تجاری! سپس برای ساختمان سازی، بایستی پروانه ساخت از شهرداری کسب کنید. اگر پروانه کسب نداشته باشید، شهرداری می تواند کار شما را متوقف کند. شرایط ساختمان سازی در مکان های مختلف یک شهر متفاوت است. برای آگاهی از شرایط ساختمان سازی در مناطق مختلف بایستی در دفاتر خدمات الکترونیک شهر مورد نظرتان تشکیل پرونده دهید. سپس کارشناسان شرایط و متراژ را بررسی می کنند و به شما برای ساختمان سازی مجوز می دهند و شرایط را به شما اطلاع می دهند.

پروانه های ساختمان سازی معمولاً دو سال اعتبار دارند. اگر به دنبال ساختمان سازی هستید، بایستی از این زمان بندی ها آگاهی داشته باشید تا وسط کار مجوزتان باطل نشود. برای اینکه روند ساختمان سازی زودتر پیش برود می توانید اقدامات اولیه مانند خرید مصالح را زودتر شروع کنید.

در مرحله ی آخر بایستی پروانه پایان کار دریافت کنید و هزینه ها و عوارض را پرداخت کنید تا اجازه سکونت پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی پروانه ها و مجوز ها بهتر است با یک فرد مجرب و یا کارشناس ساخت و ساز مشورت کنید.

هزینه و سود ساختمان سازی چقدر است؟

اختلاف قیمت فروش از هزینه ی تمام شده ی ساخت یک دستگاه آپارتمان، سود ساختمان سازی محسوب می شود. اگرچه سود ساختمان سازی برای انواع ساختمان ها یک عدد مشخص نیست، اما برای اینکه بتوانید سود ساختمان سازی را محاسبه کنید بایستی قیمت تمام شده ی یک دستگاه آپارتمان را بدانید.

هزینه و سود ساختمان سازی همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بسته به مناطق و شهر های مختلف، متفاوت است. هزینه و سود ساختمان سازی در تهران متفاوت از هزینه و سود ساختمان سازی در کرج است. فاکتور های دیگری که در هزینه و سود ساختمان سازی مؤثرند عبارتند از: وضعیت ارز، مصالح و مواد اولیه ساختمان سازی، دستمزد کارگر، تعداد کارگر ها و مهندسینی که برای ساخت و ساز استخدام می کنید.

طبق مطالعات، هزینه ی ساخت خانه در صورت واگذاری به پیمانکار در حدود 15% سودی کمتر از ساختمان سازی شخصی دارد.

قیمت خانه طی دو سه سال اخیر دستخوش نوسانات زیادی بوده است. قیمت خانه در تهران به دلیل بالاتر بودن دستمزد کارگر و دستمزد مهندسان معمولاً بیشتر از شهر های دیگر و اطراف تهران تمام می شود. در نقاط مرکزی تهران قیمت هر متر مربع ملک مسکونی از متری 25 میلیون تومان تا متری 45 میلیون تومان متفاوت است.

با توجه به بالا بودن قیمت ها در تهران خیلی از افراد به سرمایه گذاری و خرید ملک در کرج رو آورده اند. خرید زمین و خرید ملک در شهرک مسکونی در کرج یک گزینه ی ایده آل برای کسب سود می باشد.

اگر به دنبال خرید مسکن و سرمایه گذاری در بازار مسکن در کرج هستید، مجتمع ارغوان کرج یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی خانه های مسکونی مجمتع ارغوان در صورت تمایل می توانید از خدمات مشاوره رایگان ساختمان سازی مجتمع ارغوان کرج بهره مند شوید.

هزینه ی ساخت و ساز در سال 1400

سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور هزینه ی ساخت و ساز هر متر مربع در سال 1400 را به شرح ذیل اعلام کرده است:

  • ساختمان های یک و دو طبقه: متری 2.332.100 تومان
  • ساختمان های سه تا پنج طبقه: 2.720.700 تومان
  • ساختمان های 6 و 7 طبقه: 3.109.400 تومان
  • ساختمان های 8 تا 10 طبقه: 3.498.100 تومان
  • ساختمان های 13 تا 15 طبقه: 4.275.500 تومان
  • ساختمان های 16 طبقه و بیشتر و برج ها: 4.664.400 تومان

لازم به ذکر است که این قیمت ها با توجه به کیفیت ساخت و ساز می توانند تا 25% کاهش یا افزایش داشته باشند. کیفیت ساخت و ساز توسط رؤسای سازمان نظام مهندسی ساختمان مشخص می شود.

بعلاوه هزینه های طراحی، دستمزد مهندسان ناظر در رشته های عمران، معماری و برق و تأسیسات به هزینه های فوق اضافه می شود.

شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان، هزینه های ساخت و ساز در سال 1400 را 38% نسبت به هزینه ساخت و ساز در سال 99 افزایش داده است.

خرید آپارتمان بهتر است و یا ساخت و ساز؟

طبق مطالعات انجام شده توسط کارشناسان ساخت و ساز، با توجه به شرایط غیر ثابت اقتصادی و تورم های پیش آمده در سال 1400 ساخت و ساز چندان سودی ندارد. در شرایط حاکم کنونی خرید مسکن و آپارتمان برای کسب سود، بهتر از ساخت و ساز است.

با توجه به اینکه هزینه های ساخت و ساز آپارتمان در اطراف تهران و کرج کمتر از تهران تمام می شود، افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن هستند، با سرمایه گذاری اندک و خرید آپارتمان در کرج می توانند سود بیشتری به دست آورند.

نتیجه

اگر به دنبال کسب سود هستید، سرمایه گذاری در بازار مسکن یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری است. اما به دلیل تورم های پیش آمده ساختمان سازی در سال 1400 سود چندانی ندارد. در واقع خرید ملک بهترین گزینه برای کسب سود بیشتر است. زیرا خرید ملک پیچ و خم های ساخت و ساز را ندارد و ریسک کمتری نیز دارد. با یک سرمایه گذاری کم و خرید ملک در مجتمع مسکونی کرج می توانید بیشترین سود را از بازار سرمایه گذاری مسکن کسب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید ملک و خرید زمین در کرج در صورت تمایل می توانید از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

به گفتگو بپیوندید